A Borbála-tó horgász és környezetvédelmi rendje
(Továbbiakban: horgászrend)
A horgászrend a Borbála-horgásztó teljes területén érvényes.
1. Személyi és tárgyi feltételek:
A tavon horgászni tárgyévre érvényes horgászokmányokkal, tagsági viszonyhoz kötött területi engedély birtokában, egyszeri tagdíj hozzájárulás(a továbbiakban napijegy) befizetésével, ill. tiszteletjeggyel lehet.
Felnőtt horgász egyszerre 2 készséggel, botonként legfeljebb 2 horoggal,
ifjúsági és kedvezményezett, a turista állami horgászjegyes horgász 1 készséggel, legfeljebb 2 horoggal,
gyermekhorgász 1, kizárólag úszós készséggel, azon 1 horoggal horgászhat. (spiccbot)
Gyermek területi, ill. napijegyet 14 év alatti személyek válthatnak, és csak felnőtt felügyelete mellett horgászhatnak.
12 éves korig felnőtt felügyelete mellett, térítésmentesen horgászhatnak 1 db sneciző szerelékkel(spiccbot, 1 horoggal)
Szabványos méretű csalihalfogó háló használata megengedett.
Etetésre, csalizásra, csak olyan anyagok használhatók, melyek a vizet, ill. a környezetet nem károsítják, élő csali esetén nem esnek a vonatkozó természetvédelmi törvények hatálya alá. A naponta felhasználható etetőanyag mennyiséget a vizek állapotának függvényében a vezetőség ideiglenesen korlátozhatja, a korlátozás tényéről és mértékéről hirdetőtáblán ad tájékoztatást.
2. Horgászati idő :
A horgászidény január 1.-ével kezdődik, és január 31.-ig. ill. jégvesztétől a jég beálltáig tart. Lékhorgászat nem engedélyezett. Haltelepítéseket követően, versenyek alatt, halpusztulás vagy annak veszélye esetén az elnökség a horgászatot korlátozhatja, ill. megtilthatja. A tilalom okát és időtartamát hirdetőtáblán közli.
A nappali horgászidő egyesületi tagok részére napkeltekor kezdődik, és napnyugta után 1 órával ér véget.
A napijeggyel horgászók horgászideje napkeltétől- 1900 óráig, illetve téli időszakban napnyugtáig tart.
A horgászidő a be ill. kijelentkezést, a fogott halak bemutatását is magában foglalja.(A horgászati idő végére ki kell érkezni a halőrházhoz)
Az egész napos napijegy 2500 Ft. Ifj. 1250 Ft
Éjszakai horgászat kezdete a szabad- és munkaszüneti ill. ünnepnapokat megelőző napok napnyugtakor, vége a következő munkanapot megelőző nap napkelte. Éjszaka napijegyes horgászat nem lehetséges.
3. Be és kijelentkezés :
Horgászoknak, a horgászat megkezdése előtt, a halőrház bejárata mellett rendszeresített beíró táblán, érkezésük időpontját rögzíteni kell. Távozáskor a megtartott halakat a halőrnek be kell mutatni, a halak adatait, ill. a távozás időpontját a jelenléti íven rögzíteni kell. A jelenléti ívet akkor is ki kell tölteni, ha a horgász nem tartott meg halat.
A csomagátvizsgálást megtagadó horgászok közgyülési határozat értelmében,első alkalommal automatikus 1 hónapos eltiltással, ismételt esetben fegyelmi felelősségre vonással súlythatók!
4. Nem megengedett horgászmódszerek, eszközök és eljárások :
Közgyűlési határozat értelmében a Borbála-tavon tiltott valamennyi műcsalis horgászmódszer, élő és döghalas pergetés, cincálás, mártogatás, kuttyogatás, a szerelékek behordása, halradar, és etetőhajó használata.
Versenyek idejére a vezetőség fenti tilalmak, valamint a mennyiségi és méretkorlátozások alól ideiglenes felmentést adhat.
A megtartott –szákban elhelyezett, megbilincselt, kikötött, stb.- halak cserélése szigorúan tilos.
5. Méretkorlátozások :
A tavainkból kifogott 25 cm-nél kisebb compó, 30 cm-nél kisebb, vagy 5kg-nál nagyobb, napijeggyel 4kg-nál nagyobb ponty, 30 cm-nél kisebb süllő, 40 cm-nél kisebb balin, 40 cm-nél kisebb csuka, 50 cm-nél kisebb, vagy 7kg-nál nagyobb amur , 60cm-nél kisebb harcsa, mérettől függetlenül koi ponty nem tartható meg.
A megfogott korlátozás alá eső halakat kíméletes horogszabadítás után haladéktalanul vissza kell helyezni a vízbe.
7. Mennyiségi korlátozások :
Területi engedélyt váltó tagok évente 30 db nemes halat tarthatnak meg, melyből:
20 db ponty,
10 db ragadozó (csuka, süllő, harcsa, balin) vagy amur, ezen kvóta terhére 1db 7kg feletti amur is elvihető.
50 kg egyéb hal tartható meg.
Területi engedéllyel: hetente 5 db nemes hal tartható meg melyből 3 db egyfajú, naponta 5 db tartható meg, melyből 3 db egyfajú.
Ifjúsági területi engedélyt váltó tagok évente 15 db nemes halat tarthatnak meg, melyből:
10 db ponty,
5 db ragadozó (csuka, süllő, harcsa, balin) vagy amur,
25 kg egyéb hal tartható meg.
Napijeggyel horgászók :
2 db nemes halat tarthatnak meg, melyből 1 db lehet ragadozó, valamint 3 kg egyéb halat, melyben legfeljebb 1 db compó lehet. A két db nemeshal összsúlya nem haladhatja meg az 5 kg-ot!
Ifjúsági napijeggyel horgászók :
1 db nemes halat tarthatnak meg, valamint 1,5 kg egyéb halat, melyben legfeljebb 1 db compó lehet.
A tiszteletjeggyel horgászókra a napijegyet váltókra vonatkozó szabályok érvényesek.
Gyerek napijeggyel horgászók 2 kg egyéb halat tarthatnak meg.
8. Csónakok használatára vonatkozó szabályok :
Csónakot mindenki kizárólagosan csak saját felelősségére használhatja!
Az egyesület tulajdonát képező csónak bérlőjének vízre szállás előtt meg kell győződni a csónak és az evező épségéről, a rögzítéshez szükséges eszközök meglétéről. A horgászat végeztével a csónakot a parti kikötési pontokhoz biztonságosan rögzíteni kell, belsejét ki kell takarítani, az evezőt le kell adni a halőrnek. A csónak állagában okozott károk helyreállításáért a bérlő teljes anyagi felelősséggel tartozik.
A partról horgászók elsőbbséget élveznek a csónakos horgászokkal szemben. Partról való horgászat során, csónak nem lehet kikötve a közelben, azt a horgászat megkezdése előtt vissza kell vinni a csónakkikötőbe. A szigeten csak a kijelölt helyen szabad kikötni.
9. Közlekedésre vonatkozó szabályok
A horgászok járműveikkel csak a kijelölt parkolóig közlekedhetnek onnan gyalogosan közelíthetik meg a halőrházat ill. a horgászhelyeket.
Kivételek: Kerékpárral, motorkerékpárral, a horgászhelyek megközelítése a már horgászók zavarása nélkül engedélyezett. Bejelentkezést követően, a déli gát bejáratáig gépjárművel is visszamehet, és a horgászat befejezéséig ott parkolhat is, azonban a horgászat befejezését követően a járművel együtt kell kijelentkezni a halőrháznál, az esetleges ellenőrzés maradéktalan végrehajtása érdekében.
Kivételes, méltányosságot igénylő esetekben a halőr alkalmi behajtást engedélyezhet (pld. mozgáskorlátozott horgász). Fenti szabály értelemszerűen nem vonatkozik a közfeladatot ellátó szervek, közüzemi szolgáltatók, a területen munkát végző vállalkozások járműveire.
10. Környezetvédelmi szabályok :
A vízpartok megbontása, a növényzet kivágása, a nádfalakba csónakkal való behatolás, az élővilág szándékos zavarása nem megengedett. Tilos a járművek mosása, vagy bármilyen környezetet szennyező javítás végzése, a szemetelés, a szemetes helyen történő horgászat. Alacsony vízállás esetén, kerékpárt, motorkerékpárt a medertérbe vinni szigorúan tilos! Tüzet rakni csak a kijelölt helyeken, a tűzvédelmi előírások betartásával lehet. A tavakban fürdeni, belsőégésű motorral ellátott csónakot használni, stéget vagy egyéb állást létesíteni tilos. Kutyát sétáltatni ill. tartani csak pórázon lehet, nagytestű eb esetén szájkosár használata kötelező. A horgászat befejezése után a tavakban jelölőbója , csónakkaró nem hagyható.
11. Vegyes rendelkezések :
Éjszaka a horgászhelyet ill. a csónakot jól látható módon ki kell világítani.
Tavainkon foglalt hely nincs. A horgászat során bekövetkező balesetekért egyesületünk felelősséget nem vállal.
12. Eljárás szabálysértés esetén :
A horgászrend megsértése, a társadalmilag általánosan elfogadott normáktól való súlyos eltérés esetén a vétkes az ellenőrző személy felszólítására a horgászatot köteles befejezni, okmányait adatfelvételezés céljából átadni.
A szolgálatban lévő halőr az esetről jegyzőkönyvet vesz fel, ill. feljegyzést készít, amelyet saját tag esetén egyesületünk Fegyelmi Bizottságához, napijegyes horgász esetén egyesületének, ill. a megyei Halászati és Vadászati Felügyelőségnek megküld további eljárás lefolytatása céljából.
Felhívjuk a horgászok figyelmét arra, hogy a halőrök közfeladatot ellátó személynek minősülnek, így utasításaik figyelmen kívül hagyása, a velük szemben tanúsított ellenállás, esetleg tettlegesség súlyos következménnyel jár.
A jelen horgászrendben nem szabályozott kérdésekben a MOHOSZ Országos Horgászrendje, ill. a Halászatról és Horgászatról szóló törvény előírásai az irányadóak.
Kistapolca 2019.01.01.
Kistapolca és Vidéke HE.
elnöksége

